Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

DZIWORSKI Bogdan (ur. 1941)

 

Wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 r. ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi, w 1994 r. otrzymał tytuł doktora, a w 2002 r. profesora zwyczajnego.

Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów Zespoły Film. Autor wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych. Na szczególną uwagę zasługują te poświęcone polskim sportowcom, m.in. Fechmistrz o Władysławie Kurpiewskim, Olimpiada czy cykl filmów o narciarzu Franzu Klammerze. Liczne nagrody na najbardziej liczących się festiwalach filmowych.

Ceniony wykładowca fotografii i operatorstwa, dziekan Wydziału Radia i TV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, obecnie wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Przez wiele lat fotografował jakby przy okazji, większość zdjęć zaprezentował dopiero w latach 90. na wystawach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Berlinie. Wybrane wystawy indywidualne: Galeria Foto-Medium-Art, Wrocław (1998), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków (2001), Leica Gallery, Warszawa (2011).