Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

SCHLABS Bronisław (1920 - 2009)

 

Fotograf, malarz. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Członek Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, ZPAF i ZPAP. Początkowo wykonywał reportaże w duchu panującego wówczas socrealizmu, następnie fotografował krajobrazy i architekturę.

W 1957 r. zorganizował w Poznaniu przełomową dla polskiej fotografii wystawę Krok w nowoczesność. W tym samym roku stworzył wraz z Jerzym Lewczyńskim i Zdzisławem Beksińskim nieformalną grupę artystyczną, a także rozpoczął nowy okres w poszukowaniach twórczych. Jego prace zbliżyły się do abstrakcji. Eksperymentował z negatywami poprzez bezpośrednie ingerencje typu cięcie, podgrzewanie, przyklejanie do różnych materiałów. Wspólnie z Lewczyńskim i Beksińskim wystawiali, m.in. w Galerii Krzywe Koło w Warszawie (1957); na Pokazie zamkniętym w Gliwickim Towarzystwie Fotograficznym (wówczas zaprezentowane fotografie zostały określone przez krytyka Alferda Ligockiego jako antyfotografia, 1959); na zorganizowanej przez Otto Steinerta wystawie w Deutsche Gesselschaft für Photografie w Kolonii, która była ich ostatnią wspólną prezentacją (1961).

Indywidualnie brał udział w prestiżowaych wystawach, m.in.: Subjective fotografie w Essen, którą przygotował Otto Steinert (1958); The Sense of Abstraction in Contemporary Photography w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, której kuratorem był Edward Steichen. Wówczas prace Schlabsa zostały pokazane obok dzieł takich sław jak Harry Callahan, Laszlo Moholy-Nagy czy Alfred Stieglitz, a po wystawie zostały zakupione do kolekcji MoMA. 

Po śmierci żony w 1961 r. artysta zawiesił działalność artystyczną. Powrócił do poszukiwań twórczych dopiero w połowie lat 70. Od końca lat 80. do początku lat 90. pracował nad własną techniką, będącą swoistą syntezą fotografii i malarstwa. Tworzył także cykle fotomontaży stosując jako toner sepię, co pozwoliło mu uzyskać nostalgiczny nastrój.

Prace Bronisława Schlabsa znajdują się w zbiorach, m.in.: w Muzeów Narodowych we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Muzeum im. Puszkina w Moskwie, Muzeum Narodowym w Pradze.