Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

BATURO Inez (ur. 1966)

 

Fotografka, wydawca, tłumaczka, redaktorka. Fundatorka i wiceprezeska Fundacji Centrum Fotografii. Organizatorka FotoArtFestival oraz jego dyrektor programowa. Współwłaścicielka Wydawnictwa Baturo. Współzałożycielka i kuratorka Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej. Absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Wiceprezeska Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (2004-2008). Członkini Agencji Forum. Członkini IRIS, organizacji, z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej światową fotografię kobiet.
Fotografie publikowała między innymi w „Playboyu”, „Voyage”, „National Geographic”, „Podróżach”, „FOTO”.

Jest autorką paru książek albumowych. Prace publikowała w albumach zbiorowych pt.: "Góry Polskie", "Bielsko-Biała".

Jej prace wraz z biografią zostały ujęte w publikacji pt. "Mistrzowie polskiego pejzażu" oraz w prestiżowej "A History of Women Photographers" Naomi Rosenblum (Nowy Jork, USA).

Przetłumaczyła z języka angielskiego "Historię fotografii światowej" Naomi Rosenblum, największe tego typu opracowanie na świecie.

Fotografuje przede wszystkim pejzaż, ale na swoim koncie ma również fotografię teatralnę, portretowę, dzieci, mody, jak i dokument.

Za swoją działalność fotograficzną otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym: Bursztynowa Księga, Spotkania Wydawców Dobrej Książki, Gdańsk; Najpiękniejsza Książka Roku, Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek); Nagroda Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury - Ikar 2005; Stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (2011).

Prace artystki znajdują się w zbiorach: British Library (Women`s Issues) w Londynie, Muzeum Zamek w Bielsku-Białej, zbiorach Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, w zbiorach prywatnych.

Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych organizowanych w Polsce, na Litwie, w Holandii, we Włoszech, w Czechach, we Francji.