Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

DORYS Benedykt Jerzy (1901 - 1990)

 

Wybitny portrecista i fotograf mody. Interesował się także pejzażem, architekturą, aktem. Jeden z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Wieloletni członek i przewodniczący Komisji Artystycznej Związku, a od 1961 r. członek honorowy.

Zaczął fotografować w rodzinnym Kaliszu w 1914 roku. W latach 1925-29 działał w Polskim Towarzystwie Miłośników Fotografii. Wystawiał od 1927, a pierwszą wystawę indywidualną miał w 1930 roku. W 1929 roku otworzył atelier fotograficzne w Alejach Jerozolimskich 41 w Warszawie, które działało do 1939 roku. Był znanym portrecistą świata nauki, sztuki i polityki. Jego portrety były realistyczne, akcentujące osobowość modela, a w przypadku aktorek podkreślające także ich urodę. Przed wojną współpracował również z prasą. W 1946 roku Dorys otworzył nowy zakład fotograficzny przy ul. Nowy Świat 29, który działał do drugiej połowy lat 80.

W latach 1931-32 stworzył niezwykły cykl dokumentalny "Kazimierz na Wisłą", który został skopiowany i częściowo zaprezentowany dopiero na wystawie indywidualnej w 1960 roku. Dorys uchwycił w nim życie małego prowincjonalnego polsko-żydowskiego miasteczka, poprzez portrety mieszkańców, sceny uliczne, martwe natury. Cykl ten należy do najważniejszych osiągnięć polskiej fotografii dokumentalnej okresu międzywojennego i był prezentowany na wielu wystawach fotografii polskiej za granicą.

Laureat nagrody Ministerstwa Kultury w 1960, 1973 i 1975 roku, działacz Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Sekcji Fotograficznej ZAiKS. Prace Dorysa znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi.

     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT