Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

KOSIŃSKI Jerzy (1933 - 1991)

 

Właściwe nazwisko rodzinne Lewinkopf; pisywał pod pseudonimem Joseph Novak. Studiował u prof. Józefa Chałasińskiego na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskał dyplom na wydziałach nauk politycznych i historii. Po studiach został asystentem w Instytucie Historii i Socjologii PAN.

Fotografią zainteresował się już w gimnazjum, początkowo wykonując zdjęcia do gazetki szkolnej. Świadome poszukiwania artystyczne zaczynał od aktów, w których odkrywał architekturę ciała. Potem powstał cykl prac pt. „Chwasty wojny”, ukazujący ruiny wypalonych, zniszczonych domów. Wreszcie głównym tematem stała się ulica z jej anonimowością, „samotnością w tłumie” i teatralnością zachowań. Urszula Czartoryska pisała o jego „graficznych” zdjęciach, że „są oryginalnymi obrazami o wysokich walorach artystycznych, podbudowanymi powagą własnych przemyśleń (…)”. Zauważano także „socjologicznie” patrzenie przez obiektyw i odkrywanie tematów, które wpisywały się w nurt fotografii „krytycznej” lat 50. Prace Jerzego Kosińskiego pokazywane były w łódzkim oddziale Polskiego Towarzystwa Fotograficznego i na międzynarodowych wystawach, a ich autor był członkiem światowych stowarzyszeń fotograficznych, m.in. RPS, FIAP. W 1957 r. (tuż po pierwszej indywidualnej wystawie w warszawskiej Galerii Krzywe Koło) Jerzy Kosiński wyjechał do Nowego Jorku i tam pozostał.

W 1965 roku otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Był stypendystą Guggenheima (1967), Forda (1968) i American Academy (1970). Jest absolwentem Columbia University. Wykładał na uniwersytetach Yale, Princeton, Davenport i Wesleyan. Jest laureatem prestiżowej National Book Award (1969), wyróżnienia National Institute of Arts and Letters (1970), Le Prix du Meilleur Livre Etranger (1966) oraz wielu innych. Uhonorowany przez Amerykańską Akademię Sztuki i Literatury. W 1973 został wybrany prezesem amerykańskiego Penclubu, którą to funkcję sprawował przez dwie kadencje. Był prezesem Oksfordzkiego Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich. Był też aktorem (zagrał w filmie REDS z 1981 roku), fotografikiem i scenarzystą filmowym (napisał scenariusz na podstawie własnej powieści WYSTARCZY BYĆ; premiera filmu odbyła się w 1980 roku). Książki Kosińskiego były i są tłumaczone na wszystkie ważniejsze języki świata.

     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT