Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

KAREWICZ Marek (ur. 1938)

 

Specjalizuje się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.

Jako nastolatek grywał na trąbce i kontrabasie w zespołach jazzowych. Fotografii poświęcił się pod koniec lat 50. za namową Leopolda Tyrmanda. Ukończył liceum fotograficzne na ul. Spokojnej w Warszawie, następnie studiował na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek ZPAF, odznaczony honorowym tytułem FIAP. Działał w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym.

Karewicz wykonał zdjęcia składające się na archiwum ok. 2 milionów negatywów. Fotografował m.in. ostatnią trasę koncertową Milesa Davisa i europejską trasę koncertową Raya Charlesa. Autor ok. 1500 okładek płytowych, m.in. serii Polish Jazz oraz uznawanej za przełomową w historii polskiego rocka płyty „Blues” zespołu Breakout, gdzie sfotografował Tadeusza Nalepę prowadzącego za rękę swojego syna Piotra. Wykonał też okładki płyt Ewy Demarczyk, Niebiesko Czarnych, Czerwonych Gitar, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej, Maryli Rodowicz, Stana Borysa i Jerzego Połomskiego.

Przez wiele lat był związany z warszawskimi klubami muzycznymi: Hybrydy, Remont oraz Jazz Club Tygmont. W klubie Tygmont znajduje się stała wystawa fotografii Karewicza.

W lutym 2009 r. ukazał się album „This Is Jazz” zawierający 200 zdjęć artystów jazzowych autorstwa Karewicza.