Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

MARTYCHOWIEC Michał (ur. 1987)

 

Polski artysta, w którego twórczości fotografia odgrywa ważną rolę. Mieszka i pracuje w Londynie oraz w Berlinie.

Michał Martychowiec urodził sie w Lublinie. Studiował sztuki piękne na Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie (2009-2011). Studia ukonczył z wyróżnieniem. Od 2007 roku realizuje tematyczne fotograficzne cykle autorskie, projekcje wideo i ekstensywne instalacje przy użyciu różnych mediów: fotografia, film, rysunek, instalacja, obiekt.

Od 2008 roku Martychowiec rozpoczął artystyczną kolaborację z projektantem mody – Dawidem Tomaszewskim, stając się odpowiedzialnym za kreacje wizerunku jego marki.

Od 2010 roku pracuje nad projektami operowymi, tworząc instalacje, będące specyficznym reinterpretacjami czasu i przestrzeni, i składające się z różnych mediów. Ostatnie projekty zrealizowane zostały dla poznańskiego Teatru Wielkiego oraz dla Opery Narodowej w Seoulu, Korea Południowa.

Obecnie pracuje nad dwoma projektami przy użyciu różnych mediów – instalacji in situ "Garden" i projektem fotograficznym – "Vanito Vanitas" oraz innym projektami fotograficznymi i wideo.

Artystyczna praktyka Martychowca jest sposobem na doświadczenie, innym sposobem, filozoficznych pomysłow, które wchodzą w skład jego pracy i studiów. Aplikuje koncepcje filozoficzne Dalekiego Wschodu, z bezpośrednim odniesieniem do Europejskiej estetyki. Interesują go historyczne zjawiska, odniesione w kontekst współczesny, przez co kwestionuje i reinterpretuje istniejące formy i koncepcje. Jego pracę charakteryzuje minimalistyczna estetyka, bedąca bezpośrednią inspiracją zaczerpniętą od japońskich artystów (np. Koji Kamoji, Hiroshi Sugimoto)

Cykl "Kierunek: Czarodziejska Góra" był pierwszym, który scharakteryzowal jego ukierunkowanie, został pokazany na wystawie "Awake and Dream" w Palazzo Doná w Wenecji, siedzibie Fundacji Signum. Następna wystawa była projektem zamówionym przez fundację – "Awake and Dream. Documentation". Projekt został zaprezentowany na 3 wystawach, z czego dwie towarzyszyły odpowiednio Festiwalowi Sztuka i Dokumentacja w Łodzi oraz Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi, kolejna natomiast została pokazana w miejscu powstania projektu: Palazzo Doná w Wenecji.

Tenże projekt jest jednym z cyklu problematycznych projektów dokumentacyjnych, w których Martychowiec przeprowadza indywidualny dialog z historią sztuki.

Równocześnie, Martychowiec pracuje z wieloma niszowymi magazynami mody jak również komercyjnymi tytułami jak europejskie edycje Vogue, Glamour czy Vanity Fair tworząc, projektując i reżyserując fotograficzne serie mody, będące odzwierciedleniem jego stylu i zainteresowania kulturą dalekiego wschodu i sztuki nowoczesnej oraz współczesnej.

 

Wybrane wystawy:

 

2011

- "Blue Red Green" gift_lab, Tokio (indywidualna)

- "Nel mezzo del cammin" - prezentacja książki, galleria upp, Wenecja

- "Kamień w wodę (Stone in water)" instalacja in situ w Palazzo Rizzo Patarol, Boscolo Hotels, Wenecja (indywidualna)

- "Destination" galleria upp, Wenecja (indywidualna)

 

2010

- "Powtórka z teorii widzenia" Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (katalog)

- "Awake and Dream. Documentation" (fotografia i filmy), Patio Centrum Sztuki, Łódź- 2. Festiwal Sztuka i Dokumentacja (indywidualna)

- "Awake and Dream. Documentation" (fotografia i filmy), Fotofestiwal – 9th Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi (wystawa towarzysząca, indywidualna)

 

2009

- "Awake and Dream. Documentation" (fotografia i filmy), Palazzo Doná, Fundacja Signum, Wenecja (indywidualna)

- "Awake and Dream" Palazzo Doná, Fundacja Signum, Wenecja

 

Kolekcje:

- Fundacja Signum, Wenecja

- Galerie Denise Rene, Paris

- Cruz-Diez Foundation, Houston, Texas

- British Artists' Film & Video Study Collection, Londyn

- Dawid Tomaszewski Foundation, Berlin

- Siena Art Institute, Siena

 

Publikacje indywidualne:

- "Nel mezzo del cammin Michal Martychowiec" Galleria Upp, Venice 2011. ISBN 978-88-906106-6-0

- "Awake and Dream. Documentation" (fotografia i filmy), Signum Foundation Palazzo Doná, Venice 2009. ISBN 978-83-929715-4-2