Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

DOBISZEWSKI Tomasz (ur. 1977)

 

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego i Stefana Wojneckiego (2005). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Działalności twórcy towarzyszy praktyka pedagogiczna.

Tomasz Dobiszewski formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i multimedialnymi instalacjami. Czas i przestrzeń, ograniczenia percepcji, iluzja oraz szeroko rozumiane zagadnienia partycypacji stanowią obszar jego zainteresowań. W cyklu "Forma nova oculos terret” (2002) artysta, wykorzystując ograniczenia percepcji rzeczywistości przez aparat fotograficzny, skonstruował niemożliwe do zaistnienia w realnym świecie figury. Manipulacja była również obecna w pracy "Palingenesis” (2004). Skonstruowane na zasadzie zwierciadlanego odbicia obrazy przedstawiały mieszkalne wnętrza i domowe sprzęty. Odbiorca został postawiony przed dylematem, które z nich przynależą do rzeczywistości, a które są fantasmagoriami percepcji.

Autor często sięga po technologię fotografii otworkowej i jest konstruktorem zaskakujących urządzeń, jak na przykład aparat wykonany z opakowania po tabletkach. W projekcie "Re-medium” (2005) można odnaleźć oznaki zaawansowanego warsztatu fotografa zetknięte z dowcipnym kontekstem.

W realizacji "Memorabilia” (2005) artysta przewrotnie wykorzystał tytułowy termin, którym zwykle określane są zasługujące na zapamiętanie wydarzenia. Tymczasem w tym interaktywnym projekcie widz został zaatakowany serią wywołanych czujnikami ruchu obrazów, które stanowią przebłysk pamięci autora.