Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

WANTUCH Wacław (ur. 1965)

 

W 1993 roku uzyskał dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, grafiką i fotografią.
Jeden z najbardziej znanych polskich fotografów zajmujących się aktem. Na stałe związany jest z Krakowem, gdzie mieszka i pracuje. W 1992 roku ukazała się książka "Kamień wawelski" (wyd. Castor, Kraków 1992) jego autorstwa. W tym też roku zrealizował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie inscenizację teatralną: "Kamień, światło, dźwięk".

W latach następnych artysta wydał takie albumy fotograficzne, jak: "Kraków" (wyd. Sepia Collection, Kraków 2001), "Akt" (wyd. Bosz, Olszanica 2003), "Kraków" (wyd. Art Partner, Kraków 2003) oraz "Akt 2" (wyd. Bosz, Olszanica 2006).

Prace artysty prezentowane były zarówno na wystawach indywidualnych, jak i zbiorowych, w kraju i zagranicą. W autorskiej pracowni pod Krakowem, prowadzi kameralne warsztaty aktu.

"Nie wiem, czy w sztukach plastycznych jest "kryterium pleców", czy w ogóle istnieje jakiś - dajmy na to - czeladniczy egzamin, na którym uczeń ma "zrobić plecy" - i jak je zrobi, to znaczy, że coś umie. Ale przyjrzyjcie się - nie omijając, ma się rozumieć, innych ujęć - jak Wantuch fotografuje plecy, a pojmiecie jak wiele on umie i wiele widzi. Jak oświetlona jego obiektywem płaszczyzna pleców niebywale bywa zmysłowa i zarazem nierealna, realistyczna i abstrakcyjna, symboliczna i werystyczna. Jeśli istnieje fotografia esencji nagości, fotografia nagości samej w sobie, to jest to fotografia damskich pleców przez tego autora uczyniona." (Jerzy Pilch, fragment wstępu do albumu „Akt2”, wydawnictwo Bosz).

Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.