Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

WĘGRZYN Witold (ur. 1945)

 

Fotograf i pedagog. Członek ZPAF od 1971 roku. Członek Rady Artystycznej ZPAF  przez 3 kadencje. Kierownik Pracowni Fotografii oraz Wyższych Zaocznych Studiów Fotografii na Wydz. Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku.

Fotografię traktuje jako pogranicze mediów i dyscyplin artystycznych, pole eksperymentów i poszukiwań własnej stylistyki, własnego “osobnego” języka, poszukiwań odpowiedzi na tematy uniwersalne i ponadczasowe.

W latach 70. związany był z Galerią GN w Gdańsku, póżniej z Gdańską Galerią Fotografii ZPAF. Uprawiał fotografię medialną, w latach 80. zbliżył się do programu “fotografii elementarnej” o wizualno-konceptualnym charakterze. W latach 90. tworzy cykle Sytuacje I, II, III,  IV o graficznym, paramedialnym i wizualnym charakterze, w których ukryty jest składnik konceptualny. W 2007 roku zaprezentował w PGS w Sopocie wystawę autorską z cyklu Sytuacje V  pod nazwą Obecność. W 2010 roku pokazał wiele swoich prac na wystawie japońsko-polskiej W stronę esencji w Warszawie, Tokio i  Kioto.

Jego dorobek artystyczny to 26 wystaw indywidualnych, udział w ponad 360 wystawach zbiorowych w kraju i  za granicą, wiele nagród i wyróżnień.

Kurator (oraz współkurator z Michałem Węgrzynem) wielu fotograficznych wystaw studentów ASP: Medium jako medium, Sopot (2001); Przygoda I, II, III, IV, Gdańsk, Stara Galeriia ZPAF, Warszawa, Galeria FF, Łódź, Galeria Parter, Kłodzko, Fotofestiwal, Łódź, PGS w Sopocie.

Jego pracownię opuścilo wielu młodych twórców, którzy odnoszą znaczące sukcesy na polu twórczości fotograficznej.

Za działalność artystyczną otrzymał Nagrodę  Ministra Kultury i Sztuki III stopnia, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia, Medal im. Jana Bułhaka, Nagrodę Indywidualną  Prezydenta Miasta Gdańska, Medal 50-lecia ZPAF, Nagrody Rektorskie w PWSSP, ASP w  Gdańsku za osiągnięcia dydaktyczne i artystyczne, Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Rzeczoznawca MKiDN d/s fotografii.

Prace w zbiorach Muzeów Narodowych w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Muzeum Sztuki Współczenej w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, zbiorach Instytutu Sztuki  na Uniwersytecie w Tokio oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.