Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

RYDET Zofia (1911 - 1997)

 

Uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii. Marzyła o studiach malarskich, jednak zgodnie z wolą rodziców otrzymała wykształcenie odpowiednie dla kobiet ze swej klasy społecznej. Profesjonalnie zajęła się fotografią dopiero w latach 50. Członkini Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1954 r.), ZPAF (od 1961 r.) oraz FIAP. Wykładała fotografię na wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Od debiutu w 1954 r. uprawiała dwa niezależne wątki twórczości: kreacyjny i dokumentalny. Wybrane cykle: Mały człowiek, Czas przemijania, Świat uczuć i wyobraźni, Nieskończoność dalekich dróg, Ślady, Zapis socjologiczny, Epitafium, Obecność, Suita śląska.

Udział w ponad 350 wystawach, laureatka wielu nagród, wyróżnień i medali.

Prace w najważniejszych zbiorach polskich, m.in.: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.