Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

14. edycja FOTOGRAFII KOLEKCJONERSKIEJ - WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 06 maj 2015 do 07 cze 2015

Gdzie:

WARSZAWA - ŁÓDŹ

Zobacz także: Opis tego wydarzenia

WIELKI SUKCES FOTOGRAFII
Podsumowanie 14. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej

 

Ponad 250 000 złotych wyniosła łączna suma sprzedaży na aukcji 30 maja 2015 r., którą przeprowadzono w ramach 14. edycji projektu Fotografia Kolekcjonerska. Aukcja, zorganizowana przez portale FotografiaKolekcjonerska.pl oraz Artinfo.pl, odbyła się podczas Fotofestiwalu w Łodzi.

Sobotnia aukcja po raz kolejny udowodniła, że dzieła mistrzów polskiej fotografii są doceniane i chętnie kupowane przez kolekcjonerów. Sprzedano 64% prac z oferty aukcyjnej.

Nie jest zaskoczeniem, że twórcą, którego zdjęcie uzyskało najwyższą cenę, był Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy). Tym razem jego „Pejazaż” kupiono za kwotę 34 000 złotych co oznacza, że po doliczeniu 15 % opłaty organizacyjnej (tzw. buyer’s premium) kolekcjoner zapłaci 39 100 zł.

Artystką, której zdjęcia wywołały żywiołowe licytacje, okazała się Zofia Rydet. Jej praca „Nadzieja” z cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” uzyskała cenę 7 800 złotych. Z opłatą organizacyjną to prawie 9 000 zł i ponad czterokrotnie więcej niż wynosiła cena wywoławcza. Za równie wysoką kwotę sprzedano inne zdjęcie tej fotografki. Cena za „Nieskończoność dalekich dróg” wyniosła 7 600 zł.

Nie mniej emocji towarzyszyło licytacji zdjęcia Kacpra Kowalskiego „Kosmos”, kompozycja #8 z kolekcji „Powódź z nieba – Sandomierz 2010” z cyklu „Efekty uboczne”. Zdjęcie sprzedano za 32 000 zł (36 800 zł po doliczeniu 15 % opłaty organizacyjnej), co jest trzykrotnym przebiciem ceny wywoławczej.

Podczas aukcji jeszcze jedna praca uzyskała cenę sprzedaży powyżej 10 000 zł. Był to unikatowy fotokolaż Jana Dziaczkowskiego z cyklu „Góry dla Warszawy”, który kupiono za 16 000 zł przy cenie wywoławczej 9 000 zł.

Wśród najdrożej sprzedanych fotografii znalazły się również prace: Zdzisława Beksińskiego „Prowincja” (8 000 zł), Benedykta Jerzego Dorysa „Kazimierz nad Wisłą” (4 200 zł), Henryka Poddębskiego „Morskie Oko” (4 800 zł), Zygmunta Rytki „Ciągłość nieskończoności” (4 600 zł).

Z grona artystów młodszego pokolenia ponownie duże emocje wywołała Ilona Szwarc. Jej pracę „Tayln, Canadian, Texas” z cyklu „Rodeo Girls” wylicytowano za kwotę 8 500 zł. Swoją pozycję na rynku potwierdzili tacy autorzy, jak Chris Niedenthal, Rafał Milach, Andrzej Kramarz, Paweł Żak. Warto wspomnieć, że sprzedano także dwie prace twórców debiutujących na Fotografii Kolekcjonerskiej - laureatów konkursu Grand Prix Fotofestiwalu: Anny Grzelewskiej i Mateusza Sarełło.

Znakomity wynik aukcji potwierdza rosnące zainteresowanie fotografią wśród kolekcjonerów. Dotyczy to zarówno prac klasyków, jak i twórców młodego pokolenia. Utrzymująca się tendencja zwyżki cen na rynku dowodzi, że rynek fotografii w Polsce rozwija się i rośnie w siłę.

Pełna lista wyników 14. aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej dostępna na Artinfo.pl:
http://artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/katalog/www-fotografiakolekcjonerska-pl/14-aukcja-fotografii-kolekcjonerskiej/

Zlecenia kupna obiektów niesprzedanych przyjmowane są przez telefon i e-mail:
+48 506 122 445, 516 106 073, aukcje@artinfo.pl


14. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska

 

14. edycja projektu Fotografia Kolekcjonerska „WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii” jest drugą już edycją tematyczną, która została zaplanowana w dwóch miastach: Warszawie i Łodzi. Wystawę oraz dzieła artystów, którzy podjęli temat krajobrazu, można nadal oglądać do 7 czerwca podczas FOTOFESTIWALU w Łodzi w Art._Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3.

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. proponowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Jednym z celów tego projektu kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.

 

Kuratorka i koordynatorka: Katarzyna Sagatowska

Współpraca kuratorska: Maga Sokalska

 

Organizatorzy: FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy Artinfo.pl

Partnerzy: FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Leica Gallery Warszawa, MYSIA 3

Patroni medialni: Arteon, DOM & WNĘTRZE, Esquire, fineLIFE.pl, fotopolis.pl, Label Magazine, MaleMEN, Radio TOK FM, TVP Warszawa, TVP Kultura, Rzeczpospolita, Trendy Art of Living, Warsaw Insider, Zwierciadło

 

Więcej o 14. edycji Fotografii Kolekcjonerskiej...

 

fot. Jan Dziaczkowski, „Bez tytułu” z cyklu „Góry dla Warszawy”, 2009; Kacper Kowalski, „Kosmos”, kompozycja nr 8 z kolekcji „Powódź z Nieba - Sandomierz 2010” z cyklu „Efekty uboczne”, 2010/2015; Zofia Rydet, „Nieskończoność dalekich dróg”, 1980; Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), „Pejzaż”, 1900-1902

 

Foto relacja (31)

     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     
     
   
     
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
     
   
     
     
   
     
     
   
     
 
 

Zdjęcia prac (4)

     
 

Podgląd

Zamknij close