Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Jerzy Lewczyński - Fotografie pisane

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 08 gru 2011 do 25 sty 2012

Gdzie:

Galeria Wymiany

Al. Piłsudskiego 7/29

90 - 307 Łódź

www.exchange-gallery.pl

 

wernisaż: 8.12, godz. 18.00

Istotą fotografii Jerzego Lewczyńskiego jest bezkrytyczna wiara w jej prawdomówność. Mimo wielu kreatywno-subiektywnych gestów „realność“ emanuje prawie w każdym jego foto-obrazie. Niekoniecznie ważna jest tutaj ostateczna postać zdjęcia, może ono istnieć w surowym negatywie, w którym już jako resztka śladowa zawiera się naturalna „akcja”. Pozostawienie śladu po tzw. rzeczywistości uwierzytelnia jej weryzm, mimo często mechanicznie zdestruowanych lub nieostrych obrazów. To swego czasu André Bazin w swej „ontologii obrazu fotograficznego” przekonywał nas, że wiarygodność fotografii zawiera się w umownej możliwości odwzorowania rzeczywistości nawet w postaci zdjęć nieostrych, zdeformowanych, odbarwionych, pozbawionych często wartości dokumentacyjnych.

Relikwia, ślad, mumia, pamiątka, to podstawowe atrybuty tego noszącego znamiona magii zaczarowanego technologicznie medium. To zupełnie inne zdanie niż popularna u nas opinia marksisty Zbigniewa Dłubaka, który widział szansę fotografii w jej fizycznej materialności. Romantyk Jerzy Lewczyński kocha taką fotografię, która potrafi zapamiętać naturalną mentalność interesujących go ludzi.

Jest jej fanatycznym miłośnikiem, bowiem dzięki niej ufnie komunikuje się ze światem zewnętrznym. Nie podejrzewa tego tajemniczego medium o manipulację, ponieważ służy ono na co dzień jego pospolitym użytkownikom. Jako zdeklarowany miłośnik fotografii głęboko wchodzi w jej sens, bowiem jest ona dla niego odkrywaniem zdarzeń mentalnych jakie faktycznie przydarzyły się jego bohaterom. Jako bystry ale i czuły analityk komunikuje nam bogactwo ludzkich historii, czyta je z pozostawionych śladów, ponieważ interesuje go każda fotografia. Często, chyba intuicyjnie, porzucał rolę dyplomowanego artysty fotografika stając się maniakiem namiętnego zapamiętywania błahych codziennych sytuacji, które okazały się dzisiaj już po latach skarbami naszej kultury. To śmiałe wchodzenie w naturalny amatorski świat fotografii, pomogło mu odkrywać istotne problemy, których nie zauważyli jego koledzy z „nieformalnej grupy trzech”, Bronisław Schlabs i Zdzisław Beksiński.

Ta fotografia jest wyjątkowa, bowiem zapisuje pieczołowicie naturalne przemiany mentalne zachodzące na co dzień, bez artystowskiej pozy. Jego fenomenalne, często nieefektowne wizualnie „foto-obrazy pisane” ustawione w otwarty cykl są najskrajniejszym dowodem wiary w magiczny ślad po człowieku, tworzący autentyczny styk z rzeczywistością, w której przecież jak on, również i my wszyscy uczestniczymy.Józef Robakowski (2011)
 

Podczas wernisażu odbędzie się premiera albumu poświęconego Fotografiom pisanym Jerzego Lewczyńskiego, przygotowanego wspólnie przez Galerię Wymiany i ArtBazaar w ramach serii ArtBazaar Foto. Seria przedstawia całe projekty fotograficzne polskich artystów, które do tej pory nie były pokazywane publicznie w całości. Tak było w przypadku pierwszego albumu Jerzego Lewczyńskiego pokazującego „absurdy PRLu”. Album został wydany w edycji 100 egzemplarzy z czego 10 zawiera odbitkę zdjęcia Jerzego Lewczyńskiego (sygnowaną, edycja 10 plus 2 ap).
 

 

Foto galeria (3)