Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Katarzyna Majak - Kobiety Mocy

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 21 cze 2013 do 28 lip 2013

Gdzie:

Galeria Bielska BWA

ul. 3 Maja 11

43-300 Bielsko-Biała

www.galeriabielska.pl

 

wernisaż: 21.06, godz. 19.00

Zapraszamy do Galerii Bielskiej BWA na drugą w 2013 r. odsłonę multimedialnego projektu "Kobiety Mocy" Katarzyny Majak. Na wystawę składają się: cykl fotografii przedstawiających portrety kobiet – reprezentantek pogańskiej i neopogańskiej duchowości w Polsce, filmy rejestrujące rytuał szamański, a także fragmenty nagrań rozmów artystki ze spotkanymi na Podlasiu szeptuchami oraz obiekty o znaczeniu magicznym i rytualnym.

 

Bohaterki projektu reprezentują między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Są wśród nich uzdrowicielki, wizjonerki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy, dla których źródłem wiedzy jest kontakt z naturą.  Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne – rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru i nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z Matką Ziemią.

Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, często z magicznymi atrybutami (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu, miecz) trzymanymi w dłoniach. Najmłodsza z nich ma trzydzieści lat, najstarsza – prawie dziewięćdziesiąt.

Projekt "Kobiety Mocy" jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl był prezentowany, m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie oraz na wystawie 31 Women in Art Photogragraphy w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku. W dniach 22.03 – 14.04.2013 wystawa "Kobiety Mocy" miała miejsce w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

 

kuratorka: Agnieszka Żechowska

 

Katarzyna Majak - artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Napisała doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Wykłada m.in. na Akademii Fotografii w Warszawie. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

 

Agnieszka Żechowska - kuratorka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, założycielka Fundacji Supermarket Sztuki. Zorganizowała wiele wystaw zbiorowych (międzynarodowych 
i ogólnopolskich) oraz indywidualnych.

 

Foto galeria (4)